Jemnost v síle, síla v jemnosti

Realita kolem nás je stále drsnější, nálada agresivnější, argumenty ostřejší, mluva hrubší a výrazy peprnější… a my, podle principu zrcadlení, máme tendenci se těmto tlakům dříve či později přizpůsobovat. Třeba ale přišel čas udělat něco úplně jiného, než k čemu nás tyto tlaky vedou. Než vytahovat zbraně podobného kalibru, je možná v tuto chvíli lepší v sobě probudit sílu opačné kvality. Sílu jemnosti. Začít zjemňovat svoji část reality, protože v jemnosti není slabost. Je v ní síla.

Místo ostrých hran a úhlů, které jsou projevem rozumu a logiky, začít používat jemné přechody a křivky. Nechat věci více plynout, zpomalit se, ztišit, více si hrát a nechat promlouvat vůně, barvy, hudbu a poezii. Místo černé a bílé rozeznávat také odstíny mezi nimi. V jemných křivkách si život najde cestu snadněji než v bludišti ostrých hran.

Zdá se to možná složité. Zvykli jsme si bojovat, neustále se něčemu bránit a něco prosazovat, vše ihned řešit. Rychlá rázná akce je synonymem síly a úspěchu, vyvolaná reakce je dalším důvodem k obraně. Když okamžitě nezareagujeme, jsme slabí a pomalí, když se nedokážeme bez váhání rozhodnout, jsme neschopní. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že používáme příliš mnoho síly, příliš mnoho příliš hlasitých slov. Zkuste to někdy jen chvilku sledovat. Sdělení, které by stačilo říct pár slovy, rozvinete do mnoha vět. Prudce zvednete hrníček, abyste ho vzápětí protisílou zastavili, než ho přiložíte k ústům. Silou zavíráte dveře a těsně před dovřením je musíte opačným pohybem zbrzdit. Tak trochu jako režim brzda-plyn.

V posledních letech se staly módními nejrůznější „Výzvy“ sociálních sítí… Možná bychom si teď mohli dát svoji osobní vnitřní výzvu, tichou výzvu Jemnosti. Začít pozorovat své pohyby a dávat do nich jenom tolik síly, kolik je nezbytně potřeba. Reagovat, jen když je to nutné. Pozorovat svoji řeč a o pár decibelů ji ztišit. Ubrat na slovech, ubrat černobílých hodnocení, ubrat slov „musím“ a „nesmím“. Vnímat všemi smysly, vnímat zvuky, vůně, barvy, energie. Když to někdy zkusíte, zjistíte, že se v tu chvíli vše zakoncentruje do přítomnosti, vše je plynulé, navazující, snadnější. Přestože zpomalujete, tak ve výsledku zrychlíte, přestože ztišíte hlas, jste více slyšeni, přestože šetříte svoji energii, jako by jí skrze vás proudilo více.

Napadá mě, že Jemnost téměř nepřetržitě používám ve své práci. Jsem povětšinou laskavý a vlídný terapeut a průvodce – a možná právě proto se dostávám se svými klienty do takových hlubin, kam bych je s použítím síly a nátlaku nikdy nepřiměla pohlédnout, natož do nich vstoupit. Za jednu z nejmocnějších cest přeměny považuji Genové klíče, a průchod jejich sekvencemi by se také dal nazvat cestou jemnosti. Postupně se tu nenásilně otevírají a zvědomují naše vnitřní témata, a přestože se tu potkáváme se svými nejhlubšími stíny, nemusíme na ně mířit ostrým oslepujícím reflektorem, jenom na ně jemně zaměřujeme světlo svého vědomí. A opakovaně zažívám zkušenost, kolik síly se skrývá v klidných meditacích, ve snových obrazech, v tichých tónech… a proto se nechávám životem vést, jemně cestou jemnosti.

Volně inspirováno: www.psychologie.cz/sila-jemnosti/

 

3 thoughts on “Jemnost v síle, síla v jemnosti

    1. Byl mi poslán odkaz a je to opravdu krásný pocit,něco tak krásného si přečíst, poslechnout a spatřit. Zklidnění duše. Velice děkuji

  1. Děkuji, to je ono, dalo by se to zkopírovat pod název Cesta Tao. A pro mě opět připomínka přesně v pravou chvíli 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *