Od chaosu k řádu… a zase k chaosu

Chaos – stav, který nás obvykle uvádí do stresu a nepohody, a lehce pobrnkává na naši hluboce zakořeněnou potřebu jistoty a bezpečí. Ale i na chaos se dá dívat dvojím způsobem. Při nahlédnutí do slovníku zjistíme, že chaos znamená nejenom zmatek, nepořádek a rozklad, ale také stav s nízkou mírou uspořádanosti. Slovo chaos pochází z řečtiny a označovalo v bájích to, co bylo předtím, než bylo něco stvořeno. Je to počátek a pramen všeho existujícího. Tedy něco jako prázdný prostor naplněný potenciály všeho.

Když to budeme brát z této strany, je chaos a zmatek často projevem vyššího řádu, který ze své úrovně vědomí nedokážeme pochopit. Ironicky se domníváme, že pokud se ve chvílích, kdy zažíváme naprostý chaos, vzdáme kontroly, vymkne se nám život z rukou, zatímco vzdát se kontroly je třeba jediná možná cesta, jak svůj život pod kontrolou udržet. Pokud se vzdáme známého a přijmeme neznámé, otevřou se nové možnosti. A pokud se přestaneme obávat změn, k nimž jsme ze své podstaty předurčeni, chaos se přemění v řád.

Abychom přežili chaos vnějšího světa, musíme důvěřovat chaosu svého vnitřního světa, zdánlivě prapodivným prohlášením své intuice a řeči svých snů. A také znamením a symbolům, které nacházíme všude kolem sebe. Pokud čelíme těžkostem, máme dvě možnosti – vzdorovat jim, nebo je přijmout. Chaos, to je pustit se, nechat být, vzdát se – lidí, kteří odejdou, vztahů, které se rozpadnou, emocí, které nás ničí, myšlenek, které nás sabotují, vzpomínek, které nám brání pohnout se kupředu. A potom nechat do uvolněného prostoru vstoupit něco nového, oživujícího a vydat se svým příběhem zase dál. Nechat z popela vzlétnout nového Fénixe.

Někdy můžeme mít pocit, že se naše těla vydala od řádu k chaosu, že ztrácíme svůj vnitřní rytmus a stabilitu. Můžeme se v tu chvíli naladit na dokonalý řád – řád, který v sobě udržuje příroda a planeta Země, a také na řád, podle kterého tančí svůj plynulý tanec celičký vesmír.
Můžeme se vydat od chaosu k řádu – s touto nahrávkou:


Inspirováno: Souvislosti (Gabrielle Rothová)

2 thoughts on “Od chaosu k řádu… a zase k chaosu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *