Není svoboda jako svoboda

Když jsem před pár dny vkládala příspěvek s fotografii vážky, která se usadila v mé dlani, netušila jsem, že si tito okřídlení poslové svobody udělají u nás slet. Není to zase tolik překvapivé, když bydlíme u vody… ale aby se mnou zalévali truhlíky s petúniemi, sedali mi na ruku, na konev s vodou i do vlasů, to se mi obvykle nestává. Zvláštní synchronicita v době, kdy jsem se naplno ponořila do přípravy nového semináře, který je celý – o svobodě.

Kdysi jsem se tu zmiňovala o knížce Adriana Kezeleho, nazvané Překročení karmy, aneb jak se vymanit z pout osudu (v tomto článku). Autor v ní popisuje rozdíl mezi domnělým a skutečným stavem svobody. Nedívá se na svobodu jako na možnost volně se pohybovat, na svobodu myšlení, slova nebo víry, ani na po­vrchní představy o svobodě jako o splnění všech přání, byť většina z nás není svobodná ani v tomto smyslu. Ukazuje, že ta nejneproniknutelnější vězení si stavíme sami v sobě. Stavíme je svými názory, postoji, přesvědčeními, stavíme je snahou všechno pochopit, vysvětlit, zařadit do logického rámce, do řetězce příčin a následků, do kontinuity času – a snahou dát tomu smysl. V základech zdí těchto vězení leží naše potřeby, naše touhy, přání a záměry. Autor nám však ukazuje také to, že se v těchto zdech nacházejí drobné trhlinky, skrze které je možné z vězení uniknout.

Seminář, o kterém jsem se před pár větami zmínila, je touto knížkou volně inspirovaný, myšlenky z ní se volně proplétají mezi několika meditacemi. Nazvala jsem ho Sebeodpoutání. Máme za sebou jeho premiéru v Pardubicích, na podzim bych ho ráda zopakovala i v Brně a v Mníšku. Přestože jsem měla trochu obavy, zda téma vnitřní svobody do dnešních dní vůbec zapadá, ukázalo se, že zapadá až neskutečně.

Nabízím tu malou „ochutnávku“ v podobě krátké očistné meditace.
Stačí zavřít oči, volně dýchat – a představovat si.

2 thoughts on “Není svoboda jako svoboda

  1. Ta fotka vážky je úžasná. To jste fotila vy, Gabrielo, nebo je to ilustrační fotografie?

    1. Děkuji… to bych byla hodně dobrá, kdybych takto fotila 🙂 Je z volně dostupné fotogalerie…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *